IYPT2019

2019 – Mezinárodní rok periodické tabulky prvků

1869 je považován za rok objevení periodického systému D. I. Mendělejevem. Ku příležitosti 150. výročí byl rok 2019 vyhlášen „Mezinárodním rokem periodické tabulky chemických prvků (IYPT2019)“ Valným shromážděním OSN a UNESCO.


Závěrečný ceremonial

Závěrečný ceremoniál Mezinárodního roku periodické tabulky

15. ledna - Ceremoniál 5. prosince 2019 v Japonsku slavnostně zakončil Mezinárodní rok periodické tabulky (IYPT2019). Během roku byla odhalena nejstarší známá periodická tabulka z r. 1885, používaná ve výuce na Univesity of St. Andrews ve Skotsku, či byl sestaven nejmenší a největší model tabulky na světě vůbec.
Co kdyby?

Co kdyby? - Randal Munroe

20. prosince - Co by se stalo, kdybyste postavili periodickou tabulku z cihel vyrobených z odpovídajících prvků?
Christmas gifts

Tipy na vánoční dárky

11. prosince - Nechejte se inspirovat v jednou z mnoha nabídek dárků na téma periodické tabulky prvků – vše od hrnku až po plavky...
Chemistry Advent

Chemistry Advent - každý den jiná periodická tabulka

4. prosince - Letošní verze adventního kalendáře z dílny Compound Interest zpracovává tématiku Mezinárodního roku periodické tabulky – každý den do Vánoc se v kalendáři objeví odkaz na další periodickou tabulku. Podívejte se na tabulku všech odmítnutých prvků, nebo na tabulku prvků dle možného skóre ve hře Scrabble...
iQLANDIA

Chemický adventní kalendář

1. prosince - iQLANDIA připravila originální chemický adventní kalendář online, vč. soutěže o ceny - každý den od 1. do 24. prosince je v kalendáři zobrazen jeden chemický prvek s nápovědou a videem, úkolem je zjistit, o jaký se jedná.

Interactive periodic table

Interaktivní periodická tabulka vyd. Nature

29. listopadu - V této kolekci, zpracované do interaktivní tabulky prvků, lze nalézt průřez archivem za 150 let od výročí periodické tabulky, obsahující důležité a zajímavé výzkumné práce, komentáře a multimediální obsah celého vydavatelství Nature.
Google Play

Aplikace Periodická tabulka

27. srpna - Školní rok se blíží - stáhněte si nejoblíbenější aplikaci Periodická tabulka (pro Android), v bezplatné verzi se základními informacemi o chemických prvcích včetně diagramu jejich elektronového obalu. Placenou variantou Pro se zbavíte reklamy a získáte tabulku rozpustností, kalkulačku molární hmotnosti, seznam izotopů či fotografie prvků. Nebo zkuste obdobné aplikace.
Festival vědy

Festival vědy 2019

21. srpna - Odhalte taje periodické tabulky prvků na stánku Vysoké školy chemicko-technologické, 4. září 2019 na tradičním festivalu vysokých škol, akademických a volnočasových institucí v Dejvicích na Vítězném náměstí.
ACS Periodic Table Gallery

Galerie periodických tabulek prvků

3. července - Projděte si na stránce American Chemical Society rozsáhlou sbírku všemožných periodických tabulek z různých zdrojů. Dáváte-li přednost tabulce tištěné, ACS nabízí také aktualizovanou tabulku ke stažení v libovolné velikosti.
Veletrh vedy 2019

Veletrh vědy 2019

3. června - Nejen periodickou tabulku prvků objevíte na Veletrhu vědy 2019 na Výstavišti Letňany (PVA EXPO PRAHA) od 6. do 8. června. Jedná se o největší populárně naučnou akci v ČR, kterou každoročně pořádá Akademie věd ČR, mezi vystavovatele patří i VŠCHT Praha a ÚOCHB.

EuChemS

Videohra Elemental Escapades na stránkách EuChemS

15. května - European Chemical Society zveřejnila periodickou tabulku prvků dle jejich výskytu na Zemi, tamtéž naleznete odkaz na videohru Elemental Escapades.

Chemické úterky

Chemické úterky

14. května - Na Chemickém ústavu PřF UK proběhly dvě přednášky věnované Mezinárodnímu roku periodické tabulky:
Příběh uranu,
Periodická tabulka prvků.

IMChO

Mezinárodní Mendělejevova chemická olympiáda

20. – 27. dubna - Čeští studenti získali 3 stříbrné a 1 bronzovou medaili na International Mendeleev Chemistry Olympiad (IMChO). Ku příležitosti výročí objevu periodického zákona se IMChO konala poprvé v Petrohradu, ve městě, kde D. Mendělejev žil a pracoval.
Chemicke listy

Chemické listy

15. dubna - Čtvrté číslo časopisu Chemické listy je věnované Mendělejevově tabulce, přečtěte si je online, tištěné najdete ve studovně NTK, třech ústavních knihovnách VŠCHT nebo i v čítárně ÚOCHB.
Tabulka na Prirodovede

Periodická tabulka na Přírodovědecké fakultě v Praze

6. března - K uctění spolupráce Mendělejeva s českým chemikem Bohuslavem Braunerem vytvořili vědci z chemických kateder PřF UK na Albertově výstavu chemických prvků ve formě velké interaktivní periodické soustavy prvků.
Slavicek-prednaska

Minulost a budoucnost periodické tabulky prvků

2. února - Kdo by neznal p. profesora Slavíčka z VŠCHT? Podívejte se na jeho přednášku z 18. ledna 2019, konanou v rámci cyklu Pátečníci.
Na koho je 1 a půl hodinová přednáška moc dlouhá, může si poslechnout rozhovor ve Studiu Leonardo Českého rozhlasu.
Knihovni fond

Periodická tabulka prvků ve fondu knihovny

1. února - Podívejte se na knihy z tištěného fondu knihovny, které se týkají periodické tabulky prvků.
Zahajovaci ceremonial

IYPT 2019 zahajovací ceremoniál

29. ledna - Slavnostní vyhlášení Mezinárodního roku periodické tabulky (IYPT2019) proběhlo na veletrhu UNESCO v Paříži.
Před 150 lety, v únoru 1969, jako první publikoval Dmitrij Mendělejev článek s formulací periodického zákona a se zobrazením periodické soustavy prvků (Основы химии, 1869, 5), v témže roce byl abstrakt se zobrazením tabulky publikován i v němčině (Über die Beziehungen der Eigeschaften zu den Atomgewichten der Elemente, ZChem, 1869, 12, 405-406).
Poslední změna: 16.1. 2020 13:01