Mimořádně zpřístupněné e-zdroje

Vzhledem k výjimečné situaci nyní některá česká i zahraniční vydavatelství a knihovny poskytují dočasně své zdroje v elektronické podobě zdarma.

Mimo standardně dostupné e-zdroje máte k dispozici také následující:

 
Elsevier textbooks

Elsevier - elektronické učebnice zdarma

Vydavatelství Elsevier zpřístupnilo na platformě Science Direct po dobu 60 dní (do konce května) bezplatně všechny své učebnice nejen z oborů techniky, medicíny či přírodních věd.

Kompletní seznam dostupných titulů

Annual reviews

Annual reviews zdarma

Annual Reviews zpřístupňují do 30. dubna (s pravděpodobností prodloužení) obsah všech svých ročenek volně pro každého. Publikace pokrývají především obory Biomedical/Life Sciences, Physical Sciences, Social Sciences a okrajově Economics.

Cambridge textbooks

Cambridge University Press (NTK)

Vydavatelství Cambridge University Press zpřístupnilo pro NTK do 31. května 2020 všechny své učebnice (aktuálně 775) a dále kolekce Cambridge Companions, Cambridge Histories a Cambridge Elements.

Přístup mají registrovaní čtenáři*, najdete ho pod heslem Cambridge STM eBooks v seznamu e-zdrojů (přes přístup pro NTK), nebo použijte odkazy na jednotlivé kolekce výše.

Oxford collections

Oxford University Press (NTK)

Také vydavatelství Oxford University Press zpřístupnilo do konce dubna 2020 zdarma kolekce e-knih Oxford Scholarship Online, Oxford Clinical Psychology, Oxford Medicine Online a Oxford Reference.

Přístup zatím pro registrované čtenáře*, přihlášení je možné pouze přímo na stránkách vydavatele pomocí Institucionálního přihlášení (hledejte ""Sign in via your Institution" v levé části stránky).

Kramerius NK

Digitalizovaný fond Národní knihovny

Na základě dohody mezi Národní knihovnou ČR a Dilia, z. s. je pro pedagogy a vědecké pracovníky institucí na úrovni vysokých škol a jejich studenty zpřístupněn digitalizovaný fond Národní knihovny a veřejných vysokých škol online formou aplikace Kramerius. Dostupných je více než 206.000 titulů digitalizovaných monografií a periodik.

Z důvodu eliminace šíření nelegálních kopií bylo přistoupeno k omezení, kdy není možné knihy stahovat nebo tisknout.

Kramerius NTK

Digitalizovaný fond Národní technické knihovny

Za obdobných podmínek jako v případě Národní knihovny je pro pedagogy a studenty zpřístupněn také digitalizovaný fond NTK.

Najdete zde zejména odborné publikace z technických oborů, ale i staré a vzácné tisky s technickým zaměřením či staré mapy a atlasy.

Webináře Charlesworth

Webináře pro začínající vědce

Firma Charlesworth Group nabízí sérii webinářů pro studenty a začínající vědce zaměřenou na publikování, prezentace či citování. Webináře jsou zdarma, je nutné se zaregistrovat.

Záznamy z roku 2019.

JoVe

JoVe Science Education

Do 15. června jsou volně dostupná videa databáze JoVe, zaměřená na výuku základů v přírodních a technických oborech (STEM) pomocí video ukázek.

O přístup zdarma je nutné zažádat vyplněním formuláře nebo e-mailem.

ProQuest Ebook Central

ProQuest Ebook Central - rozšíření přístupu k e-knihám

Platforma nabízí možnost rozšíření stávajících licencí u již koupených e-knih pro jednoho až tři uživatele na variantu pro neomezený počet současně přistupujících uživatelů.

Přístup najdete pod heslem ProQuest Ebook Central v seznamu e-zdrojů všech tří institucí. Největší zakoupenou kolekcí disponuje NTK, ke které mají přístup registrovaní čtenáři*.

EBSCO eBooks

EBSCO eBooks - rozšíření přístupu k e-knihám (NTK)

Také společnost EBSCO nabízí podobné rozšíření přístupu. Do 30. června 2020 tak mají registrovaní čtenáři* zdarma k dispozici neomezený počet simultánních přístupů u titulů obsažených v nakoupené kolekci NTK.

Přístup najdete pod heslem EBSCO eBooks v seznamu e-zdrojů knihovny NTK, použijte přihlašovací údaje do knihovny.

Odborné zdroje COVID-19

Odborné zdroje - COVID-19

Na stránkách NTK je aktualizován seznam vědeckých databází či webů zdravotnických organizací, kde najdete odborné informace týkající se současné epidemie coronaviru. Většina z nich je nyní přístupná zdarma.

 

* I během uzavření knihovny máte možnost se registrovat vzdáleně.

Poslední změna: 27.3. 2020 17:03